W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszy się arancini, czyli tradycyjne danie kuchni sycylijskiej. Są to małe zapiekane kulki ryżowe, które można spożywać nie tylko jako pierwsze danie, ale również jako przekąskę. Nie da się ukryć, że na Sycylii można je znaleźć w wielu smażalniach.
Czym jest arancini?
Arancini mogą mieć różny kształt i rozmiar w zależności od farszu, jakim są nadziewane. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że dostępnych jest około 100 odmian arancini. Są nie tylko klasyczne z szynką, ale również bardziej oryginalne, czyli z groszkiem i ragu wieprzowym. Żeby przygotować arancini trzeba najpierw ugotować ryż w osolonej wrzącej wodzie, do czasu aż woda zostanie wchłonięta całkowicie. Dzięki temu ryż będzie zwarty i suchy, a skrobia pozostanie w garnku. W małej ilości gorącej wody rozpuść szafran i dodaj do gotowanego ryżu. Możesz także dodać masło pokrojone w kostkę i wsypać ser tarty Caciocavallo. Potem wszystko dobrze wymieszaj, żeby składniki się ze sobą połączyły. Możesz już zacząć przygotowywać nadzienie ragu. W tym celu drobno posiekaj cebulę i duś ją na patelni z masłem i 3 łyżkami oleju. Potem dodaj mielone mięso i podsmaż je na dużym ogniu. Dolej czerwonego wina i poczekaj aż odparuje. Następnie trzeba dodać przecier pomidorowy, doprawić pieprzem i solą do smaku.
Przygotowanie
Całość gotuj na ogniu jeszcze przez 25 minut. Jeśli będzie taka potrzeba to dodaj gorącej wody. Arancini możesz zacząć formować, gdy ryż całkowicie ostygnie. W pobliżu połóż miskę z wodą, żeby nawilżać ręce i w ten sposób pomóc sobie w przygotowaniu. Weź kilka łyżek ryżu i stwórz wklęsłe, lekko wydłużone miseczki. Można smażyć jedno lub maksymalnie dwa arancini na raz w temperaturze 180 °C. Nie dodawaj więcej arancini, bo wtedy obniży się temperatura oleju. Możesz je wyciągnąć, gdy będą miały już ładny złoty kolor. Osusz je na ręczniku papierowym, który wchłonie cały tłuszcz. Warto podkreślić, że w lodówce arancini można przechowywać 2-3 dni. Możesz też je przykryć folią spożywczą i zostawić na noc.